Celebration Awards Ceremony
Friday, May 23
Gala Awards Ceremony
Saturday, May 24
Westin Bayshore Vancouver

  LEO AWARDS HOME

  2008 HOME

  RULES

  SPONSORS

  BOARD

  BACKSTAGE

  CATEGORIES

  LEO AWARDS SEARCH

  PAST WINNERS

  CONTACT
 
 

  AWARDS BY EVENING

  THE CHANNEL M AWARD

  NOMINEES BY PROGRAM

  WINNERS BY PROGRAM

  JURORS

  HOST

  PRESENTERS

  PRESENTERS GIFT BAG

  TICKETS

  VOLUNTEER

  GUEST SERVICES

  EVENING MENUS

  SILENT AUCTION

  FILM FESTIVAL

  OTHER YEARS

Share |
bottom

NOMINEES         OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD        WINNERS

EVENT PHOTOGRAPHY        EVENT MEDIA


FEATURE LENGTH DRAMA

Normal – 11 nominations

Program

Direction

Screenwriting

Cinematography

Picture Editing

Supporting Performance - Male

Supporting Performance - Female (2)

Lead Performance - Male (2)

Lead Performance - Female


Elijah – 8 nominations

Program

Screenwriting

Picture Editing

Overall Sound

Sound Editing

Musical Score

Production Design

Visual Effects


Crossing – 6 nominations

Program

Direction

Screenwriting

Supporting Perfomance - Male

Lead Perfomance - Male

Lead Perfomance - Female


Battle In Seattle – 3 nominations

Program

Production Design

Costume Design


In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale – 3 nominations

Picture Editing

Production Design

Costume Design


Luna: Spirit of the Whale – 3 nominations

Screenwriting

Cinematography

Supporting Performance - Female


Scourge – 3 nominations

Direction

Musical Score

Visual Effects


They Wait – 3 nominations

Program

Picture Editing

Production Design


Walk All Over Me – 3 nominations

Supporting Performance - Male (2)

Lead Performance - Female


White Noise 2: The Light – 3 nominations

Cinematography

Overall Sound

Sound Editing


Devil's Diary – 2 nominations

Cinematography

Lead Performance - Female


Kung Fu Killer – 2 nominations

Picture Editing

Musical Score


Nightwatching – 2 nominations

Overall Sound

Sound Editing

A Dennis the Menace Christmas – 1 nomination

Musical Score


American Venus – 1 nomination

Musical Score


Quest for Samurai – 1 nomination

Supporting Performance - Female


Second Sight – 1 nomination

Direction


Taming Tammy – 1 nomination

Supporting Performance - Male


The Green Chain – 1 nomination

Supporting Performance - Female


The Messengers – 1 nomination

Cinematography

 

 

DRAMATIC SERIES

jPod – 15 nominations

Program

Direction

Screenwriting (4)

Picture Editing

Guest Performance - Male (2)

Guest Performance - Female

Supporting Performance - Male (2)

Supporting Performance - Female

Lead Performance - Male

Lead Performance - Female


Flash Gordon – 7 nominations

Direction

Overall Sound

Musical Score

Costume Design

Guest Performance - Female

Supporting Performance - Male

Supporting Performance - Female


Smallville - 7 nominations

Program

Direction

Cinematography (2)

Production Design

Make-Up

Guest Performance - Male


Tin Man - 7 nominations

Picture Editing

Overall Sound

Sound Editing

Production Design

Costume Design

Make-Up

Visual Effects


Reaper – 6 nominations

Program

Direction

Cinematography

Production Design

Lead Performance - Male

Lead Performance - Female


The Guard – 4 nominations

Supporting Performance - Male

Supporting Performance - Female

Lead Performance - Male

Lead Performance - Female


Intelligence – 3 nominations

Direction

Cinematography

Picture Editing


Painkiller Jane – 3 nominations

Musical Score

Visual Effects (2)


The L Word – 3 nominations

Picture Editing (2)

Sound Editing


Durham County – 2 nominations

Supporting Performance - Male

Supporting Performance - Female


Whistler – 2 nominations

Program

Lead Performance - Male


Blood Ties – 1 nomination

Cinematography


Supernatural – 1 nomination

Guest Performance - Female

 

 

SHORT DRAMA

Dog Boy – 8 nominations

Program

Direction

Screenwriting

Cinematography

Picture Editing

Musical Score

Production Design

Costume Design


Centigrade – 7 nominations

Program

Direction

Cinematography

Picture Editing

Overall Sound

Make-Up

Performance - Male


Hirsute – 7 nominations

Screenwriting

Picture Editing

Overall Sound

Sound Editing

Production Design

Make-Up

Performance - Male


Humongous, USA – 4 nominations

Program

Direction

Cinematography

Visual Effects


Kodiak – 4 nominations

Direction

Cinematography

Picture Editing

Production Design


My Inventions – 3 nominations

Overall Sound

Costume Design

Performance - Male


The Porcelain Man – 4 nominations

Program

Direction

Cinematography

Production Design


Stan Maynard's Best Day Ever – 3 nominations

Program

Screenwriting

Picture Editing


The Birthday – 3 nominations

Musical Score

Performance - Male

Performance - Female


Coffee Diva – 2 nominations

Musical Score

Performance - Female


In Her Ear – 2 nominations

Screenwriting

Performance - Female


Locked Out – 2 nominations

Overall Sound

Sound Editing


Smile – 2 nominations

Performance - Female (2)


The Bar – 2 nominations

Visual Effects

Costume Design


Cross Words – 1 nomination

Performance - Male


Heaven is a Colourful Place – 1 nomination

Screenwriting


Machine with Wishbone – 1 nomination

Musical Score


Night – 1 nomination

Musical Score


The Collingwood Campaign – 1 nomination

Make-Up

 

 

DOCUMENTARY PROGRAM OR SERIES

The Suicide Tourist – 6 nominations

Program

Direction

Cinematography

Picture Editing

Overall Sound

Musical Score


Seventeen Short Films About Breasts – 5 nominations

Direction

Screenwriting

Cinematography

Picture Editing

Musical Score


Hope – 4 nominations

Program

Direction

Cinematography

Sound Editing


She's a Boy I Knew – 4 nominations

Program

Direction

Screenwriting

Picture Editing


The Wild Horse Redemption – 4 nominations

Cinematography

Picture Editing

Overall Sound

Musical Score


Dreams of Flight – 3 nominations

Program

Cinematography

Picture Editing


I Am The Canadian Delegate – 3 nominations

Program

Direction

Screenwriting


Confessions of an Innocent Man – 2 nominations

Program

Overall Sound


Reservation Soldiers – 2 nominations

Screenwriting

Sound Editing


River of Life – 2 nominations

Overall Sound

Musical Score


The Union:
The Business Behind Getting High – 2 nominations


Overall Sound

Sound Editing


True Pulp Murder – 2 nominations

Program

Sound Editing


4Real 1 - nomination

Program


Captain Cook:
Obsession and Discovery – 1 nomination


Program


Death in the Forest – 1 nomination

Musical Score


Killer Whale and Crocodile – 1 nomination

Program


Saving Luna – 1 nomination

Program


Survival of the Fittest:
Stories From the West Coast Trail – 1 nomination


Program

 

 

INFORMATION OR LIFESTYLE SERIES

Glutton for Punishment – 6 nominations

Program

Direction (2)

Cinematography (2)

Host(s)


She's Crafty – 4 nominations

Program

Direction

Cinematography

Host(s)


Makeover Wish – 3 nominations

Program

Direction

Host(s)


Shimmy – 3 nominations

Program

Direction

Cinematography


Crash Test Mommy – 1 nomination

Program


The Express – 1 nomination

Host(s)


The Shopping Bags – 1 nomination

Cinematography


The Sustainable Region – 1 nomination

Program

 

 

MUSIC, COMEDY, OR VARIETY
PROGRAM OR SERIES

Road Hockey Rumble – 7 nominations

Program

Direction

Screenwriting

Picture Editing (2)

Musical Score

Performance/Host(s)


Corner Gas – 5 nominations

Program

Direction

Screenwriting

Performance/Host(s) (2)


About A Girl – 2 nominations

Musical Score

Performance/Host(s)


Little Mosque on the Prairie – 2 nominations

Performance/Host(s) (2)


world.beats – 1 nomination

Program

 

 

ANIMATION PROGRAM OR SERIES

George of the Jungle – 5 nominations

Program

Direction/Storyboarding

Screenwriting

Overall Sound

Musical Score


Jibber Jabber – 5 nominations

Program

Screenwriting (2)

Overall Sound

Musical Score


Barbie Mariposa:
Fairytopia 4 – 3 nominations


Program

Direction/Storyboarding

Overall Sound


Class of the Titans – 3 nominations

Screenwriting

Overall Sound

Musical Score


Being Ian – 2 nominations

Program

Direction/Storyboarding


Ricky Sprocket Showbiz-Boy – 2 nominations

Overall Sound

Musical Score


Chaotic – 1 nomination

Direction/Storyboarding


Pucca – 1 nomination

Musical Score

 

 

STUDENT PRODUCTION

Left to Blossom - 1 nomination

Program


September - 1 nomination

Program


The Return - 1 nomination

Program


Three A.M. - 1 nomination

Program

 

 

MUSIC VIDEO

Bang Bang Bang – TV Heart Attack - 1 nomination

Program


Flower Child – The Higgins - 1 nomination

Program


In This Room – Ambush - 1 nomination

Program


Switch – Joey Styles - 1 nomination

Program









Top of Page

 

Site Design by Hamazaki Wong Marketing Group

© 2008 - Troika Productions and Events One