Celebration Awards Ceremony
Friday, May 8th
Gala Awards Ceremony
Saturday, May 9th
Westin Bayshore Vancouver

  LEO AWARDS HOME

  2009 HOME

  RULES & REGULATIONS

  SPONSORS

  BOARD

  BACKSTAGE

  CATEGORIES

  LEO AWARDS SEARCH

  PAST WINNERS

  CONTACT
 



Featured Sponsor

 

  HOSTS

  LEO AWARDS MUSIC

  PRESENTERS

  TICKETS

  SCHEDULES BY EVENING

  SILENT AUCTION

  OMNI TELEVISION AWARD

  FILM FESTIVAL

  AWARDS BY EVENING

  NOMINEES BY PROGRAM

  WINNERS BY PROGRAM

  JURORS

  VOLUNTEER

  GUEST SERVICES

  EVENING MENUS

  OTHER YEARS

Share |
bottom

NOMINEES         OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARDS        WINNERS

EVENT PHOTOGRAPHY        EVENT MEDIA

 

FEATURE LENGTH DRAMA

Iron Road – 4 awards

Cinematography

Production Design

Costume Design

Make-Up


Stargate Continuum – 3 awards

Screenwriting

Overall Sound

Lead Performance - Male


Fifty Dead Men Walking – 2 awards

Program

Musical Score


Dim Sum Funeral – 1 award

Supporting Performance - Male


Helen – 1 award

Supporting Performance - Female


Impact – 1 award

Visual Effects


Joy Ride 2 – 1 award

Sound Editing


Living Out Loud – 1 award

Direction


Mothers&Daughters – 1 award

Lead Performance - Female


Stone of Destiny – 1 award

Picture Editing

 

 

DRAMATIC SERIES

Stargate Atlantis – 9 awards

Program

Direction

Screenwriting

Cinematography

Picture Editing

Overall Sound

Sound Editing

Costume Design

Visual Effects


Sanctuary - 4 awards

Make-Up

Guest Performance - Male

Guest Performance - Female

Lead Performance - Female

Less Than Kind – 1 award

Supporting Performance - Male


Reaper – 1 award

Lead Performance - Male


Smallville – 1 award

Production Design


The Guard - 1 award

Supporting Performance - Female

 

 

SHORT DRAMA

The Anachronism – 6 awards

Program

Screenwriting

Overall Sound

Musical Score

Production Design

Costume Design


Paul Pontius – 4 awards

Direction

Cinematography

Picture Editing

Lead Performance - Male


Valentines – 1 award

Lead Performance - Female

 

 

DOCUMENTARY PROGRAM OR SERIES

Dirt – 3 awards

Screenwriting

Picture Editing

Sound Editing


My Son the Pornographer – 2 awards

Program

Direction


Ultimate Engineering – 2 awards

Program

Cinematography


Carts of Darkness – 1 award

Program


Children of Armageddon – 1 award

Overall Sound


Sledhead – 1 award

Musical Score

 

 

INFORMATION OR LIFESTYLE SERIES

The Stagers – 4 awards

Program

Direction

Screenwriting

Host(s)


She's Crafty – 1 award

Cinematography

 

 

MUSIC, COMEDY, OR VARIETY
PROGRAM OR SERIES

Corner Gas – 3 awards

Program

Screenwriting

Performance or Host(s)


The Delinquent Gourmet… In Morocco – 1 award

Direction

 

 

ANIMATION PROGRAM OR SERIES

Storm Hawks – 3 awards

Direction/Storyboarding

Screenwriting

Musical Score


Kid Vs Kat – 1 award

Program


Max Steel: Bio Crisis – 1 award

Overall Sound

 

 

STUDENT PRODUCTION

Damian and Ende - 1 award

Program

 

 

MUSIC VIDEO

Morphine - Tupelo Honey - 1 award

Program