top round

  LEO AWARDS HOME

  2011 HOME

  GOVERNANCE

  RULES & REGULATIONS

  SPONSORS

  OFFICIAL PARTNERS

  COMMUNITY PARTNERS

  BACKSTAGE

  CONTACT
  

  PAST WINNERS

  PREVIOUS YEARS
  
leos
bottom

NOMINEES       OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD       WINNERS

PHOTO GALLERIES       EVENT MEDIA       NEWS

 














 

 

topTop of Page


FEATURE LENGTH DRAMA


Flicka 2 – 2 nominations

Overall Sound

Sound Editing

 Flicka_2

Flicka 2

Two Indians Talking – 2 nominations

Screenwriting

Lead Performance by a Male

 Two_Indians_Talking

Two Indians Talking

Goblin – 1 nomination

Musical Score

 Goblin

Goblin

Life, Above All – 1 nomination

Screenwriting

 Life_Above_All

Life, Above All

One Angry Juror – 1 nomination

Picture Editing

 One_Angry_Juror

One Angry Juror

Paradox – 1 nomination

Musical Score

 Paradox

Paradox

 

 

topTop of Page


DRAMATIC SERIES


Supernatural – 2 nominations

Visual Effects

Guest Performance by a Male

 Supernatural

Supernatural

Todd and the Book of Pure Evil – 2 nominations

Direction (2)

 Todd_and_the_Book_of_Pure_Evil

Todd and the Book of Pure Evil

Being Erica – 1 nomination

Lead Performance by a Female

 Being_Erica

Being Erica

CAPRICA – 1 nomination

Supporting Performance by a Female

 Caprica

CAPRICA

Eureka – 1 nomination

Visual Effects

 Eureka

Eureka

Heartland – 1 nomination

Screenwriting

 Heartland

Heartland

Human Target – 1 nomination

Stunt Coordination

 Human Target

Human Target

Life Unexpected – 1 nomination

Supporting Performance by a Female

 Life_Unexpected

Life Unexpected

Living In Your Car – 1 nomination

Supporting Performance by a Male

 Living_In_Your_Car

Living In Your Car

R.L. Stine's The Haunting Hour – 1 nomination

Picture Editing

 RL_Stines_The_Haunting_Hour

R.L. Stine's The Haunting Hour

Rookie Blue – 1 nomination

Supporting Performance by a Male

 Rookie_Blue

Rookie Blue

Stargate Universe – 1 nomination

Supporting Performance by a Female

 Stargate_Universe

Stargate Universe

 

 

topTop of Page


SHORT DRAMA


A Fine Young Man – 4 nominations

Program

Direction

Screenwriting

Performance by a Male

 A_Fine_Young_Man

A Fine Young Man

The Paris Quintet - Practice Makes Perfect

4 nominations


Program

Direction

Cinematography

Musical Score

 The_Paris_Quintet

The Paris Quintet - Practice Makes Perfect

The Hostage – 3 nominations

Overall Sound

Make-Up

Performance by a Female

 The_Hostage

The Hostage

Senseless – 2 nominations

Sound Editing

Production Design

 Senseless

Senseless

The Homestead – 2 nominations

Screenwriting

Production Design

 The Homestead

The Homestead

Therapy – 2 nominations

Picture Editing

Performance by a Female

 Therapy

Therapy

A Weekend To Remember – 1 nomination

Performance by a Male

 A_Weekend_To_Remember

A Weekend To Remember

Cat Vs Man – 1 nominations

Screenwriting

 Cat Vs Man

Cat Vs Man

Clean Dirt – 1 nomination

Performance by a Female

 Clean Dirt

Clean Dirt

Mimespeak – 1 nomination

Performance by a Male

 Mimespeak

Mimespeak

Small Currents – 1 nomination

Direction

 Small Currents

Small Currents

Sunday's Child – 1 nomination

Make-Up

 Sunday's Child

Sunday's Child

The Closer You Get To Canada – 1 nomination

Performance by a Female

 The Closer You Get To Canada

The Closer You Get To Canada

 

 

topTop of Page


DOCUMENTARY PROGRAM OR SERIES


From C to C:
Chinese Canadian Stories of Migration

5 nominations


Program - Short

Direction

Screenwriting

Cinematography

Picture Editing

 From_C_to_C

From C to C:
Chinese Canadian Stories of Migration

Family Matters:
Surviving the Bipolar Journey

3 nominations


Program - Short

Direction

Sound Editing

 Family Matters

Family Matters:
Surviving the Bipolar Journey

Force of Nature:
The David Suzuki Movie

3 nominations


Program - Feature Length

Cinematography

Overall Sound

 Force of Nature: The David Suzuki Movie

Force of Nature: The David Suzuki Movie

Streets of Plenty – 3 nominations

Program - Feature Length

Direction

Sound Editing

  Streets of Plenty

Streets of Plenty

A Requiem for Che – 2 nominations

Cinematography

Musical Score

 A Requiem for Che

A Requiem for Che

My American Exodus – 2 nominations

Program - Short

Screenwriting

 My American Exodus

My American Exodus

Raging Boll – 2 nominations

Direction

Musical Score

 Raging Boll

Raging Boll

When the Devil Knocks – 2 nominations

Program - Feature Length

Picture Editing

 When the Devil Knocks

When the Devil Knocks

Back in the Day: On the Mighty Fraser

1 nomination


Program - Series

 Back in the Day: On the Mighty Fraser

Back in the Day: On the Mighty Fraser

Conviction Kitchen – 1 nomination

Overall Sound

 Conviction Kitchen

Conviction Kitchen

Dark Waters of Crime – 1 nomination

Program - Series

 Dark Waters of Crime

Dark Waters of Crime

How to Boil a Frog – 1 nomination

Sound Editing

 How to Boil a Frog

How to Boil a Frog

Liberia 77 – 1 nomination

Program - Feature Length

 Liberia 77

Liberia 77

Rodeo Riders – 1 nomination

Cinematography

 Rodeo Riders

Rodeo Riders

 

 

topTop of Page


INFORMATION OR LIFESTYLE SERIES


Don't Quit Your Gay Job – 3 nominations

Program

Direction

Host(s)

 Don't Quit Your Gay Job

Don't Quit Your Gay Job

The Wedding Belles – 3 nominations

Program

Cinematography

Host(s)

 The Wedding Belles

The Wedding Belles

X-Weighted: Families – 3 nominations

Program

Direction

Cinematography

 X-Weighted: Families

X-Weighted: Families

CBC Marketplace – 1 nomination

Host(s)

 CBC Marketplace

CBC Marketplace

GetConnected – 1 nomination

Program

 GetConnected

GetConnected

Property Brothers – 1 nomination

Host(s)

 Property Brothers

Property Brothers

The Express – 1 nomination

Host(s)

 The Express

The Express

The Sustainable Region – 1 nomination

Program

 The Sustainable Region

The Sustainable Region

 

 


Opening Ceremony of the X Winter Paralympic Games – 2 nominations

Program

Direction

 Opening Ceremony of the X Winter Paralympic Games

Opening Ceremony of the X Winter Paralympic Games

All Access – 1 nomination

Program

 All Access

All Access

Dan For Mayor – 1 nomination

Performance

 Dan For Mayor

Dan For Mayor

Less Than Kind – 1 nominations

Performance

 Less Than Kind

Less Than Kind

 

 

topTop of Page


ANIMATION PROGRAM OR SERIES


1001 Nights – 2 nominations

Direction/Story Boarding

Screenwriting

 1001 Nights

1001 Nights

Barbie - A Fairy Secret – 2 nominations

Program

Overall Sound

 Barbie - A Fairy Secret

Barbie - A Fairy Secret

Barbie - A Fashion Fairytale – 2 nominations

Program

Overall Sound

 Barbie - A Fashion Fairytale

Barbie - A Fashion Fairytale

I Was A Child Of Holocaust Survivors

2 nominations


Direction/Story Boarding

Screenwriting

 I Was A Child Of Holocaust Survivors

I Was A Child Of Holocaust Survivors

 

 

topTop of Page


STUDENT PRODUCTION


Little Big Kid – 1 nomination

Program

 Little Big Kid

Little Big Kid

History of Greed – 1 nomination

Program

 History of Greed

History of Greed

 

 

topTop of Page


YOUTH OR CHILDREN’S PROGRAM OR SERIES


R.L. Stine's The Haunting Hour – 5 nominations

Program

Direction

Screenwriting

Sound Editing

Performance

 R.L. Stine's The Haunting Hour

R.L. Stine's The Haunting Hour

Animate Everything! – 2 nominations

Program

Sound Editing

 Animate Everything!

Animate Everything!

In Real Life – 1 nomination

Direction

 In Real Life

In Real Life

Tansi! Nehiyawetan – 1 nomination

Performance

 Tansi! Nehiyawetan

Tansi! Nehiyawetan

Tiga Talk! – 1 nomination

Screenwriting

 Tiga Talk!

Tiga Talk!

Tower Prep – 1 nomination

Direction

 Tower Prep

Tower Prep

 

 

topTop of Page


MUSIC VIDEO


Arrow by Kathryn Calder – 1 nomination

Program

 Arrow_by_Kathryn_Calder

Arrow by Kathryn Calder

Bike Home by HUMANS – 1 nomination

Program

 Bike Home by HUMANS

Bike Home by HUMANS

Soft Serve by Audio Ahdeo Awdio

1 nomination


Program

 Soft Serve by Audio Ahdeo Awdio

Soft Serve by Audio Ahdeo Awdio

The End by HUMANS – 1 nomination

Program

 Bike Home by HUMANS

The End by HUMANS

The Rose by Sarah Slean – 1 nomination

Program

 The_Rose_by_Sarah_Slean

The Rose by Sarah Slean

 

 

topTop of Page


WEB SERIES


Animism: The Gods Lake – 1 nomination

Program

 Animism: The Gods Lake

Animism: The Gods Lake

Bob & Andrew – 1 nomination

Program

 Bob & Andrew

Bob & Andrew

Freshman's Wharf – 1 nomination

Program

 Freshmans_Wharf

Freshman's Wharf

Happy Tails – 1 nomination

Program

 Happy Tails

Happy Tails

The Acting Class – 1 nomination

Program

 Happy Tails

The Acting Class




Do you represent one of these productions and the entry is missing a picture here
or you would like to use a different photo or link?

external linkemail us




  LEO AWARDS SEARCH mag

  HOSTS

  LEO AWARDS MUSIC

  PRESENTERS

  PRESENTERS GIFT BAG

  JURORS

  TICKETS

  AWARDS BY EVENING

  SCHEDULES BY EVENING

  SILENT AUCTION

  VOLUNTEER

  GUEST SERVICES
  



Featured Sponsor


Share |

Payfirma
bottom