top round
leos

NOMINEES       OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD       WINNERS

PHOTO GALLERIES       EVENT MEDIA       NEWS

 

 

FEATURE LENGTH DRAMA

Best Feature Length Drama
My Father’s Angel
Raymond Massey, Trevor Hodgson,
Mort Ransen, David Bouck


Best Director
in a Feature Length Drama

Davor Marjanovic
My Father’s Angel

Best Screenwriter
in a Feature Length Drama

Frank Borg
My Father’s Angel

Best Cinematography
in a Feature Length Drama

Bruce Worrall
My Father’s Angel

Best Picture Editing
in a Feature Length Drama

Ron Yoshida
Mr. Rice’s Secret

Best Overall Sound
in a Feature Length Drama

Paul Sharpe, Jacqueline Cristianini, Kirby Jinnah,
James Genn, Bill Mellow

My Father’s Angel

Best Musical Score
in a Feature Length Drama

Schaun Tozer
My Father’s Angel

Best Production Design
in a Feature Length Drama

Troy Hansen
My Father’s Angel

Best Performance by a Male
in a Feature Length Drama

Ian Tracey
Milgaard

Best Performance by a Female
in a Feature Length Drama

Asja Pavlovic
My Father’s Angel




SHORT DRAMA

Best Short Drama
The Rememberer
Coreen Mayrs

Best Director
in a Short Drama

Coreen Mayrs
A Feeling Called Glory

Best Screenwriter
in a Short Drama

Coreen Mayrs
The Rememberer

Best Cinematography
in a Short Drama

John S. Bartley
A Feeling Called Glory

Best Picture Editing
in a Short Drama

Mary Ungerleider
A Feeling Called Glory

Best Overall Sound
in a Short Drama

Ian Tarasoff, Nicole Thompson, Keith Hines, Lisa Doyle,
Kevin Townshend, Murray Baker, Miguel Nunes,
Kelly Cole, Shane Humphrey, Laurie Melhus

A Feeling Called Glory

Best Musical Score
in a Short Drama

Guy Zerafa, Russell Walker
A Feeling Called Glory

Best Production Design
in a Short Drama

Mark Freeborn
A Feeling Called Glory

Best Performance by a Male
in a Short Drama

Benson Simmonds
Applaud or Die!

Best Performance by a Female
in a Short Drama

Sarah Strange
Second Date




DRAMATIC SERIES

Best Dramatic Series
Da Vinci’s Inquest
Chris Haddock, Lynn Barr, Tom Braidwood

Best Director
in a Dramatic Series
Anne Wheeler
Da Vinci’s Inquest

Best Screenwriter
in a Dramatic Series

Larry Campbell
Da Vinci’s Inquest

Best Cinematography
in a Dramatic Series

David Frazee
Da Vinci’s Inquest

Best Picture Editing
in a Dramatic Series

Roger Mattiussi
Da Vinci’s Inquest

Best Overall Sound
in a Dramatic Series

Adam Boyd, Adam Gejdos, Brad Hillman, Iain Pattison,
Kelly Frey, Kirby Jinnah, Paul Sharpe

Stargate SG-1

Best Musical Score
in a Dramatic Series
Terry Frewer
Dead Man’s Gun

Best Production Design
in a Dramatic Series

Randy Chodak
Nothing Too Good For A Cowboy

Best Performance by a Male
in a Dramatic Series

Brent Fidler
First Wave

Best Performance by a Female
in a Dramatic Series

Alisen Down
Cold Squad




DOCUMENTARY PROGRAM OR SERIES

Best Documentary Program or Series
Stolen Lives: Children in the Sex Trade
Nathan Neumer, Lori Noth

Best Director
in a Documentary Program or Series

Shona Roth
Stolen Lives: Children in the Sex Trade

Best Screenwriter
in a Documentary Program or Series

Sharon Gibbon
A Love That Kills

Cinematography
in a Documentary Program or Series

Steven Miko
Stolen Lives: Children in the Sex Trade

Best Picture Editing
in a Documentary Program or Series

Debra Rurak
Stolen Lives: Children in the Sex Trade

Best Overall Sound
in a Documentary Program or Series
Phil Hunter, James Wallace, Paul Sharpe, Bill Mellow,
Sina Oroomchi, Eric Harwood Davies
Java Jive

Best Musical Score
in a Documentary Program or Series

Celso Machado
In the Company of Fear




INFORMATION SERIES

Best Information Series
First Story
Jeff Bear

Best Director
in an Information Series

Hugh Beard, Brad Quenville
You...Me & The Kids - The Teen Years

Best Screenwriter
in an Information Series

Cathy Moss
You...Me & The Kids - The Teen Years

Best Cinematography
in an Information Series

Todd Craddock
Storm Warning

Best Picture Editing
in an Information Series

Nicholas Manara
Storm Warning




LIFESTYLE or TALK SERIES

Best Lifestyle or Talk Series
daytime
Nancy Anderson, Manuel Fonseca

Best Director
in a Lifestyle or Talk Series

Gabriela Schonbach
Quiet Places




NEWS PACKAGE

Best News Package
VTV News at 6
Margo Harper, Lynn Raineault

Best Host(s)
in a News Package

Jennifer Mather, Russ Froese
Global News at Six




MUSIC, COMEDY, or VARIETY
PROGRAM or SERIES

Best Music, Comedy, or Variety Program or Series
The New Addams Family
James Shavick, Victoria Woods

Best Director
in a Music, Comedy, or Variety Program or Series

George Erschbamer
The New Addams Family

Best Screenwriter
in a Music, Comedy, or Variety Program or Series

Arnold Rudnick, Richard Hosek
The New Addams Family

Best Cinematography
in a Music, Comedy, or Variety Program or Series

Rod Parkhurst
The New Addams Family

Best Picture Editing
in a Music, Comedy, or Variety Program or Series

Michelle Conroy
The New Addams Family

Best Overall Sound
in a Music, Comedy, or Variety Program or Series

Rick Bal, Vince Renaud, Chester Bialowas, Jo Ross
The New Addams Family

Best Production Design
in a Music, Comedy, or Variety Program or Series

Cathy Robertson
The New Addams Family

Best Performance/Host
in a Music, Comedy or Variety Program or Series

Ellie Harvie
The New Addams Family




ANIMATION PROGRAM OR SERIES

Best Animation Program or Series
Cybersix
Herve Bedard, Koji Takeuchi, Toshihiko Masuda

Best Director
in an Animation Program or Series

Danny Antonucci
Ed, Edd & Eddie

Best Overall Sound
in an Animation Program or Series

David Koop, Eric LeBlanc, Karl Willems,
Keith A. Goddard, Shawn Thingvold

Cybersix

Best Musical Score
in an Animation Program or Series

Jean-Luc Perron
Transfigured




Student Film

Best Student Film
Tossing Rocks
Matthias Tschannett



followus
If you would like to link to this page choose one of the icons below.
Share |




Featured Sponsor

bottom