top round
leos

NOMINEES       OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARDS       WINNERS

PHOTO GALLERIES       EVENT MEDIA       NEWS



 

 



MOTION PICTURE


Best Motion Picture
Camera Shy

Leah Mallen, Galen Fletcher - Producers


Best Direction
in a Motion Picture



Best Cinematography
in a Motion Picture



Best Picture Editing
in a Motion Picture



Best Musical Score
in a Motion Picture



Best Stunt Coordination
in a Motion Picture



Best Supporting Performance by a Male
in a Motion Picture



Best Supporting Performance by a Female
in a Motion Picture



Best Lead Performance by a Female
in a Motion Picture



 

 


TELEVISION MOVIE


Best Television Movie
Ring of Fire

Matthew O'Connor, Lisa Richardson, Tom Rowe, Shan Tam, Michael O'Connor - Producers


Best Direction
in a Television Movie



Best Cinematography
in a Television Movie



Best Picture Editing
in a Television Movie



Best Musical Score
in a Television Movie



Best Stunt Coordination
in a Television Movie



Best Supporting Performance by a Male
in a Television Movie



Best Supporting Performance by a Female
in a Television Movie



Best Lead Performance by a Female
in a Television Movie



 

 


FEATURE LENGTH DRAMA


Best Screenwriting
in a Feature Length Drama



Best Production Design
in a Feature Length Drama



Best Costume Design
in a Feature Length Drama



Best Make-Up
in a Feature Length Drama



Best Casting
in a Feature Length Drama



Best Lead Performance by a Male
in a Feature Length Drama



 

 


DRAMATIC SERIES


Best Dramatic Series
Continuum

Simon Barry, Tom Rowe, Patrick Williams, Matthew O'Connor, Lisa Richardson, Holly Redford - Producers


Best Direction
in a Dramatic Series



Best Screenwriting
in a Dramatic Series



Best Cinematography
in a Dramatic Series



Best Picture Editing
in a Dramatic Series



Best Production Design
in a Dramatic Series



Best Costume Design
in a Dramatic Series



Best Casting
in a Dramatic Series



Best Stunt Coordination
in a Dramatic Series



Best Guest Performance by a Male
in a Dramatic Series



Best Guest Performance by a Female
in a Dramatic Series



Best Supporting Performance by a Male
in a Dramatic Series



Best Supporting Performance by a Female
in a Dramatic Series



Best Lead Performance by a Male
in a Dramatic Series



Best Lead Performance by a Female
in a Dramatic Series



 

 


SHORT DRAMA


Best Short Drama
Shhh

Freddy Chavez Olmos, Shervin Shoghian, Heinrich Beisheim, Sarah Ann Chisholm - Producers


Best Direction
in a Short Drama



Best Screenwriting
in a Short Drama



Best Cinematography
in a Short Drama



Best Picture Editing
in a Short Drama



Best Visual Effects
in a Short Drama



Best Overall Sound
in a Short Drama



Best Musical Score
in a Short Drama



Best Production Design
in a Short Drama



Best Costume Design
in a Short Drama



Best Performance by a Male
in a Short Drama



Best Performance by a Female
in a Short Drama


 

 


DOCUMENTARY PROGRAM OR SERIES

Best Feature Length Documentary Program
Blood Relative

Nimisha Mukerji, Mark Ratzlaff - Producers


Best Short Documentary Program
Cue The Muse

Greg Masuda, Jodie Martinson, Clayton Goodfellow, Sheila Peacock - Producers


Best Documentary Series
Battle Castle

Ian Herring, Maija Leivo, Elizabeth Murray, Thomas Clifford - Producers


Best Direction
in a Documentary Program or Series



Best Screenwriting
in a Documentary Program or Series



Best Cinematography
in a Documentary Program or Series



Best Picture Editing
in a Documentary Program or Series



Best Overall Sound
in a Documentary Program or Series



Best Sound Editing
in a Documentary Program or Series



Best Musical Score
in a Documentary Program or Series



 

 


INFORMATION OR LIFESTYLE SERIES


Best Information or Lifestyle Series
Get Stuffed

Kristina Matisic, Anna Wallner, Heather Hawthorn Doyle - Producers


Best Direction
in a Information or Lifestyle Series



Best Screenwriting
in a Information or Lifestyle Series



Best Cinematography
in a Information or Lifestyle Series



Best Host(s)
in a Information or Lifestyle Series


 

 


MUSIC, COMEDY, OR VARIETY PROGRAM OR SERIES

Best Performance
in a Music, Comedy, or Variety Program or Series


 

 


STUDENT PRODUCTION

Best Student Production

Marathon

Jon Anctil, Malcolm Oliver - Producers

 

 


YOUTH OR CHILDREN’S PROGRAM OR SERIES


Best Youth or Children’s Program or Series
R. L. Stine's The Haunting Hour

Harvey Kahn, Billy Brown, Kim Arnott, Dan Angel - Producers


Best Direction
in a Youth or Children’s Program or Series



Best Screenwriting
in a Youth or Children’s Program or Series



Best Performance
in a Youth or Children’s Program or Series


 

 


MUSIC VIDEO


Best Music Video
Jitters by Madchild & Matt Brevner featuring Dutch Robinson

David McDonald, Vince Prokop, Cat Gunn - Producers

 

 


WEB SERIES


Best Web Series
After

Ivan Hayden, Jason Fischer, Kirk Jaques,
Robin Dunne, Roberto Biagi, Paul Day - Producers



Best Performance
in a Web Series





followus
If you would like to link to this page choose one of the icons below.
Share |




Featured Sponsor

bottom